Schindler’s List Film Replikleri (1993)

-Şimdi görüyorum ki, girdiğim her işte aslında çuvallayan ben değilmişim. Eksik olan bir şey varmış.
Ne olduğunu bilmiş olsam bile, bu konuda yapabileceğim bir şey yokmuş çünkü bu “Şey” tek başına yaratılamaz. Başarı ve başarısızlığın arasındaki farkın ardındaki gerçeği bu “Şey” oluşturuyor.
-Şans mı?
-Savaş!

Bunları da sevebilirsiniz

Schindler’s List Film Replikleri (1993)” için 9 yorum

 1. -Bu sabah bir rüyayla uyandım. Beş parasızdım ve tanımadığım 12 kişiyle aynı odayı paylaşıyordum. Rüyaya bakar mısınız? Beş parasızım ve tanımadığım 12 kişiyle aynı odayı paylaşıyorum.

  – Sen şimdi buna gülüyor musun?

  – Gülmem gerekiyor!

  -Duvarların ardında yaşıyorsun.

  -Duvarlarla baş edebilirim. Beni bıktıran hayatıma getirilen kısıtlamalar. Bu duvarlar en azından onları dışarıda tutuyor. Gerisinin önemi yok. Benim hoşuma gidiyor. Nasıl diyeyim, atalarımızdan kalma bir çeşit sefalet gibi!

 2. Bu cadde, Getto'yu ortadan ikiye bölüyor diyebiliriz. Sağ taraftaki "Getto A"da, memurlar sanayi işçileri vesaire bulunuyor. Sol taraftaki "Getto B"de ise gereksiz işgücü yaşlılar ve çoğunlukla hasta ve sakatlar bulunuyor ki, sanırım buradan başlamak isteyeceksinizdir

 3. İnsan komutanı daha yakından tanımaya başlayınca hayatta kalabilmek için sıkı sıkıya sarılacağı bir kural olmadığını görüyor. "Bu kurallara uyarsam güvende olurum" diyemiyor kimse!

 4. -Sana bakıyorum seni takip ediyorum da hiç sarhoş olmuyorsun! Bu aslında tam bir kendini kontrol. Kontrol güç demektir. Gücün ta kendisidir

  -Bizden bu yüzden mi korkuyorlar?

  -Bizde o kahrolasıca öldürme gücü var, bu yüzden korkuyorlar.

  -Bizden korkuyorlar çünkü bizde keyfince adam öldürme gücü var. "İnsan suç işlemeden önce, sonuçlarını hesaplamalı!"

  Suç işleyen birini öldürttüğümüzde, bir çeşit rahatlık hissedebiliriz. Ya da bizzat kendimiz öldürür, daha da rahatlayabiliriz.Aslında bu, "Güç" demek değil. Bu "Adalet". "Güç"ten farklı. Güç demek, insanın elinde

  her türlü haklı gerekçe olduğu halde öldürmemesi demektir.

 5. Ben, köle çalıştırmaktan kazanç sağlamış biriyim. Ben, bir suçluyum! Geceyarısı olduğunda siz özgür, bense bir av olacağım. Geceyarısını beş geçene kadar sizlerle beraberim. ve umarım beni bağışlarsınız, sonrasında, kaçmak zorunda kalacağım.

 6. -Biz musevilerin şeriat kitabından alıntı olup, İbranicedir ve der ki: “Kim bir hayat kurtarırsa, bütün dünyayı kurtarmış sayılacaktır. Çok daha fazlasını kurtarabilirdim. Çok daha fazlasını kurtarabilirdim, bilemiyorum eğer ki
  -Çok daha fazlasını kurtarabilirdim.
  -Oskar, burada senin sayende hayatta kalmış 1.100 kişi var, bir bak onlara.
  -Biraz daha param olsaydı. O kadar çok parayı çarçur ettim ki tahmin bile edemezsin. Yaptıkların sonucunda
  yeni nesiller yetişecek.
  -Yeterince yapmadım!
  -Hem de o kadar çok yaptın ki!
  -Bu araba Goeth bu arabayı alırdı. Neden satmadım ki bu arabayı? On insana bedeldi. On insan. Fazladan on insan! Bu rozet iki insan! Altın bu!

Bir cevap yazın