Şah Mat Film Replikleri Pawn Sacrifice

Neredeyse hepsi teori ve ezber. İnsanlar bir sürü seçenek var sanıyor ama genelde tek doğru hamle vardır. Tabii en sonunda kaçacak yer kalmaz.

 

Zürih’te Petrosyan’a karşı oynarken şahının piyonunu feda ettin. İşini bitiren bu oldu biliyorsun değil mi? Hep dikkatli oynuyorsun ve ters yöne delice gidiyorsun. Ciddi bir zayıflık bu. Bir rahibi eleştirirsem
cehenneme gider miyim?

-Cehenneme inanıp inanmamana bağlı.

 

Üçüncü olarak da seyirciyle aramda en az 1,5 metre mesafe olacak. Nefesleri leş gibi kokuyor. Düşüncelerini bile duyuyorum. Satranç tahtasında olması gereken benim düşüncelerim.

 

Bobby biraz ilgisiz olabilir ama bütün olayı senden daha iyi anlıyor. Savaştayız. Ancak silahlar ve füzelerle
savaşmıyoruz. Şimdilik en azından. Algı savaşındayız. Brooklyn’in bağırından kopup gelmiş fakir çocuk tüm Sovyet İmparatorluğu’na karşı.

 

Paul Morphy’yi duymuş muydun? 1855. Bu ülkedeki gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncusuydu. Bobby’den önce yani.
Fakat 21 yaşında Avrupa’daki tüm satranç ustalarını yenmişti. Gelgelelim sonrasında her şey tuhaflaşmaya başladı. Sanrılar görüyordu. İnsanların onu zehirlemeye çalıştığına ikna olmuştu. O da satrancı bıraktı. 26 yaşında. Sonundaysa intihar etti. 12 çift topukluyla çevrili bir küvette. Bu oyun var ya tam bir tavşan deliği. Sadece 4 hamle sonra düşünmen gereken 300 milyar seçeneğin oluyor. Galaksideki yıldızlardan daha fazla 40 hamleli oyun var. Yani seni uçurumun eşiğine kadar götürebilir.

 

Satranç tahtasında III. Dünya Savaşı.

 

İntihar etmeye hazır bir adam öndedir.

 

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın