Behzat Ç. Dizi Replikleri

Koşan atlar, düşen atları hatırlatır. Yağmur yağar, durur tekrar başlar… Yanlış yolda yürümek doğru yolda beklemekten iyidir.

 

Biz araba kullanmasını devletimizin tahsis ettiği toroslarda öğrendik.

 

 

Hayalet: Tekilayı neyle içecez la, shot bardağı lazım?
Akbaba: E çay bardağı var ya.. Çay bardağı iyidir olum, candır.

 

Behzat Ç. Şiiri Babamın öldüğü gün birine aşık olmuştum. Bazen öyle olur; her şey üst üste gelir. Polis olmasaydım, katil olurdum. Çünkü sahici bir sarsıntı sahte bir dengeden iyidir. Binlerce ceset, binlerce katil ve bir evlilik gördüm. Seni, intihar etttiğin gün tanıdım kızım. Seninle o gün barıştım. Şimdi sadece geceleri yapayalnız ve yalınayak anlayabildiğim şeyler var. Şimdi benim de yalanlara inanmaya ihtiyacım var, bütün çaresiz insanlar gibi, dağılan bir okul gibi. Acılarımız da birbirine benziyor artık kızım. Birbirine benzeyen parmaklar gibi; ama her birinin eşsiz bir izi var. Bazen gözlerim doluyor karanlıkta ama fısır fısır konuşmaya başlıyorsun kulağımın dibinde hiç susmuyorsun. Ağlamama asla müsade etmiyorsun. Her şey affedildi babacık diyorsun. Hiç ayrılmayacağız diyorsun. Keşke hep yanımda olsaydın diyorum öyle konuştuğunu duyunca. Bu kış çok kar yağar belki beraber kayboluruz diyorsun sen bana. Ama kar taneleri birbirine benzemez ki kızım. Cesetler de benzemez. Ama bir cinayet başka bir cinayeti hatırlatır her zaman. Koşan atlar, düşen atları hatırlatır. Yağmur yağar, durur, tekrar başlar, yanlış yolda yürümek doğru yolda beklemekten iyidir. Beşikten mezara kadar. Karanlıkta herkesle çarpışabilir insan. Yalan mı söylüyorum sana? Affet beni kızım, affet. Bir sürü doğru söyledik ama hiç burnumuz kısalmadı ki kızım.

 

Harun: Sen o gencin adresini, tostun kağıdı var ya, he ona yaz. Ben onu yerken ezberlerim. Ezberci sistem abi ben ne yapayım… Kaşarın akmayacağı yöne yazda, yazılar silinmesin.

 

Savcı Esra: Parmak izinde bir gelişme var mı?
Harun: Yok sayın savcım. Evde hepimizin parmak izi var ama hala belirleyemediğimiz parmak izini belirleyemedik. Zaten belirleyebilsek, belirledik der geçeriz ama belirleyemediğimiz için belirledik demenin de bir manası yok.

 

Cevdet: Aslı, benim hakkımda bişey söyledi mi size?
Harun: Hee söyledi. Yüzünü görmek istemiyormuş.
Cevdet: Siz ne dediniz peki?
Harun: Valla görme dedim. Biz hergün yüzünü görüyoruz bir boka benzemiyor zaten.

 

Küçük Kız: Babamı sen mi öldürdün?
Memduh Başkan: Ben öldürmedim. Ama çok iyi bir polisti senin baban.
Küçük Kız: Babamı tanıyor muydun?
Memduh Başkan: Hayır. Ama çok iyi bir polis olmasaydı genç yaşta öldürmezlerdi. Bak bana kafamda saç kalmadı, hala çocuk kaçırıyorum.
Küçük Kız: Yaşlanmak için kötü bir insan mı olmak gerekiyor

 

-La bu Vedat’ın cesedini bulmuşlar.
-Ölmüş mü?
-Yok içi geçmiş… Cesedini bulmuşlar diyom, hala salak salak ölmüş mü diyor…

 

-Senin köpeğin var mı?
-Var abi arka bahçede şey yapıyor… Yani, başka mahallenin köpekleri gelir, bizimki onları bi güzel s… Bu arada siz kimdiniz abi?
-Doğum kontrol uzmanıyız. Senin köpeğini kontrol edicez. Acaba korunuyor mu, korunmuyor mu onlara bir bakacaz.

 

Kafanız o kadar hızlı çalışıyor ki, düşünmeye fırsatınız olmuyor.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın